ហេតុអ្វីបានជាទិន្នន័យ និងទំនុកចិត្តមានសារៈសំខាន់បំផុតសម្រាប់គម្រោងសំណង់?
ឧបករណ៍បច្ចេកវិទ្យាកម្រិតខ្ពស់ដូចជា AI កំពុងផ្លាស់ប្តូររបៀបដែលយើងកសាងពិភពលោក ប៉ុន្តែប្រសិទ្ធភាពរបស់វាគឺអាស្រ័យលើចំណុចសំខាន់ ២ គឺគុណភាពទិន្នន័យ និងអ្នកប្រើប្រាស់។
នេះគឺជាចំណុចសំខាន់ដែលទទួលបានពីសន្និសីទហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដ៏ធំមួយឈ្មោះថា Illuminate 2026 ដែលបានប្រារព្ធឡើងនៅសណ្ឋាគារ Fullerton ក្នុងទីក្រុងស៊ីដនី កាលពីថ្មីៗនេះ។
ព្រឹត្តិការណ៍នេះបានប្រមូលផ្តុំវិស្វករ មន្ត្រីរដ្ឋាភិបាល និងអ្នកគ្រប់គ្រងគម្រោងជាង ៥០០ នាក់ ដើម្បីពិភាក្សាអំពីការផ្លាស់ប្តូរដ៏ធំក្នុងការសាងសង់អ្វីៗគ្រប់យ៉ាង ចាប់ពីផ្លូវក្រោមដី រហូតដល់ប្រព័ន្ធបំពង់ទឹកស្អាត។
អស់រយៈពេលជាច្រើនឆ្នាំមកហើយ គម្រោងសាងសង់ធំៗបានជួបប្រទះបញ្ហាទិន្នន័យនៅដាច់ដោយឡែកពីគ្នា ដែលក្រុមការងារផ្សេងៗគ្នាមានព័ត៌មានរៀងៗខ្លួន ប៉ុន្តែមិនអាចផ្សារភ្ជាប់គ្នាបាន។
អ្នកជំនាញក្នុងសន្និសីទបានលើកឡើងថា ដើម្បីឱ្យបច្ចេកវិទ្យា AI ដំណើរការទៅបានល្អ ទិន្នន័យទាំងនេះចាំបាច់ត្រូវតែមានការតភ្ជាប់គ្នា។
បច្ចុប្បន្ននេះ ព័ត៌មានដ៏មានតម្លៃដែលប្រមូលបានជាច្រើនឆ្នាំ ច្រើនតែត្រូវខាតបង់ទៅវិញ ដោយសារតែវាមិនត្រូវបានរៀបចំឱ្យបានត្រឹមត្រូវ។ តាមរយៈការតភ្ជាប់ទិន្នន័យទាំងនេះ ក្រុមការងារអាចទាញយកអត្ថប្រយោជន៍បានយ៉ាងច្រើន។
ឧទាហរណ៍ជាក់ស្តែងមួយគឺគម្រោង North East Link ក្នុងទីក្រុងមែលប៊ន ដែលមានតម្លៃ ២០ ពាន់លានដុល្លារអូស្ត្រាលី។ ជំនួសឱ្យការផ្អែកលើកម្លាំងពលកម្មដោយដៃ និងការផ្ញើអ៊ីមែលតគ្នាដែលមិនចេះចប់ ក្រុមការងារបានប្រើប្រាស់កម្មវិធីពិសេសដើម្បីផ្ទេរឯកសារឌីជីថលចំនួន ១,០០០ ឯកសារដោយស្វ័យប្រវត្តិរៀងរាល់យប់។
ការផ្លាស់ប្តូរនេះជួយឱ្យរដ្ឋាភិបាលយល់ច្បាស់ពីសារៈសំខាន់នៃទិន្នន័យដែលមានរចនាសម្ព័ន្ធ ដើម្បីយកមកប្រើប្រាស់ឡើងវិញ ជាជាងការចាប់ផ្តើមសារជាថ្មីរាល់ពេល។
លើសពីន សន្និសីទនេះបានសង្កត់ធ្ងន់ថា AI សម្រាប់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធគឺមានលក្ខណៈខុសប្លែកពី AI ទូទៅ ព្រោះវាមិនអាចមានកំហុសសូម្បីតែបន្តិច។ និយាយឱ្យងាយយល់ អ្នកមិនអាចប្រើ “ការស្មាន” សម្រាប់កម្រិតសុវត្ថិភាពនៃស្ពាននោះទេ។
លោក François Valois នាយកប្រតិបត្តិនៅក្រុមហ៊ុន Bentley Systems បានពន្យល់ថា AI ក្នុងវិស័យវិស្វកម្មត្រូវតែមានភាពច្បាស់លាស់ ១០០%។ លោកបានស្រមៃមើលអនាគតមួយដែល “ភ្នាក់ងារ AI” (AI agents) នឹងជួយសម្រាលការងារធ្ងន់ៗ ដូចជាការប្រៀបធៀបជម្រើសរចនាបញ្ចូលគ្នារាប់រយ ដើម្បីឱ្យវិស្វករជាមនុស្សអាចផ្តោតថាមពលរបស់ពួកគេទៅលើការពិនិត្យលទ្ធផល និងការសម្រេចចិត្តចុងក្រោយដែលសំខាន់បំផុត។
ទោះបីជាមានការពិភាក្សាជាច្រើនអំពីកម្មវិធីបច្ចេកវិទ្យាក៏ដោយ ក៏អ្នកជំនាញជាច្រើនបានយល់ស្របថា ទំនាក់ទំនងរវាងមនុស្ស និងមនុស្ស នៅតែជាផ្នែកដ៏សំខាន់បំផុតនៃការងារ។
លោក Daniel Easter មកពីក្រុមហ៊ុនសំណង់ Acciona បានកត់សម្គាល់ថា ទោះបីជាទិន្នន័យផ្តល់អ្វីៗតាមដែលយើងត្រូវការក៏ដោយ ប៉ុន្តែគឺទំនុកចិត្តដែលបង្កើតឡើងរវាងមនុស្ស និងមនុស្ស គឺសំខាន់បំផុត។ បច្ចេកវិទ្យាអាចបង្កើតផែនទីឌីជីថលបាន ប៉ុន្តែវាទាមទារការទំនាក់ទំនងដោយផ្ទាល់ ដើម្បីធានាថាគម្រោងមួយអាចទទួលបានជោគជ័យ។
សន្និសីទ Illuminate នឹងបន្តដំណើរទៅកាន់ទីក្រុង មុំបៃ និងទីក្រុង ប៊ែរឡាំង នៅក្នុងខែមេសានេះ ដើម្បីបន្តកិច្ចពិភាក្សាជាសកលស្តីពីការសាងសង់ដោយឆ្លាតវៃ។