The Cambodia Securities Exchange (CSX) has granted approval in principle on an equity securities listing eligibility review to JS Land Plc.
In a press release on 3 August 2021, CSX said that in order to be officially listed and have its securities trade on the CSX, JS Land Plc shall get approval for the public offering from the Securities and Exchange Regulator of Cambodia and meet further listing requirements of the CSX.
JS Land Plc is a company with its main business activity in condominium development projects and the company is currently in the process of building a second project located in Sen Sok district which is a potential and developing area in Phnom Penh.
CSX had 13 listed securities as of end-June – seven stocks and six bonds, and the listed companies had cumulatively raised more than US$235 million from the stock market, according to the latest CSX figures.