MPWT to Test Pilot Smart Transportation System on NR4
According to the Ministry of Public Works and Transport, Cambodia plans to launch an ITS Pilot Project on National Road 4 soon. This is according to the meeting on the dissemination of the master plan report of the intelligent transportation system of KRIHS on May 16, 2022.
Mr Kong Sophal, Deputy Director-General of the General Department of Land Transport, Ministry of Public Works and Transport, said that the meeting was aimed at presenting the progress of the ITS Pilot Project and the ITS Pilot Project. ) On National Road 4, with the participation of Korean experts to present the skeleton of the master plan and the pilot project.
This is the second meeting between experts from the KRIHS Institute of Korea and the Ministry of Public Works and Transport. According to the master plan, the smart transportation system will be completed in July.
According to the meeting, Korean experts have developed an application and installed CCTV Cameras and Variable Message Signs (VMS) for collecting and displaying real-time information on national roads. Number 4, which will be implemented from 2023 to 2025.
Please note that this master plan will be an important legal document to help solve traffic congestion, and traffic accidents, as well as strengthen traffic safety to improve, provide a variety of options for mobility, and support transportation policy. Of Cambodia. To make this master plan effective, a pilot project (ITS Pilot Project) has been proposed for implementation.