Nestle, one of the world’s largest food and beverage companies, has unveiled its business plan to build a production factory in Cambodia to replace imports from abroad.
The plan was raised by the Nestle Thailand Country Director Mr Chandana Fernando in a meeting with Minister of Commerce HE Pan Sorasak, earlier this week.
According to the ministry’s statement issued on 17 December, the company is examining the possibility at the moment, while a clear plan has yet to be announced.
HE Pan Sorasak expressed his strong welcome to Nestlé’s investment project and guided the company to work closely with the ministry’s relevant officials.