Sihanoukville Governor HE Kouch Chamroeun presided over the inauguration ceremony of a new Dara Samnang Commercial Center in the city on 28 August.
According to the representative of Dara Samnang Commercial Center, Mr Mom Dara, the project was built on a total area of 12,886 square metres in Village 3 of Sangkat 1.
He added that the firm spent 12 months to complete the project with an investment of approximately US$1.5 million.
The business centre includes a total of 408 stalls and booths, two parking areas for 90 cars, motorcycle parking, toilets and other infrastructure.