Overseas Cambodian Investment Corporation (OCIC) and Malaysia Retail Chain Association (MRCA) have signed more MoUs to boost their respective lines of business in Cambodia.
According to the OCIC announcement on 5 September, the cooperation will help expand both parties’ businesses including shopping centers, aviation, satellite city development, real estate development, construction and construction supplies, hotels and resorts, education, agriculture, leisure and culture, medical, newspapers, and printing.
On this MoU signing occasion, OCIC also brought 65 MRCA delegates to various OCIC retail business units including The Olympia Mall and The Promenade Des Champs Élysées.
“We are optimistic that strong bilateral trade figures and multiple other reasons will continue to drive the Malaysian business community to the resilient Cambodian economy, something we at OCIC are ready to welcome,” said Lim Lychin, Director of OCIC and Mega Asset Management Co., Ltd.
The MRCA delegates also explored areas of partnership in OCIC’s other projects aside from its retail business unit. The visit also aimed at establishing strategic partnerships in areas of mutual interest to both organizations.