The US$180-million Hyatt Regency Phnom Penh invested in by Chip Mong Group was officially inaugurated in the presence of Prime Minister Samdech Hun Sen on Wednesday 15 December.
During the ceremony, PM Hun Sen said that this five-star hotel is another achievement for the whole Cambodian society, not just for Chip Mong Group. The hotel will contribute to the growth of the tourism sector by attracting international tourists and businessmen from all over the world to come to Cambodia.
Located in the heart of Phnom Penh between the Royal Palace and National Museum on St. 178, the hotel is the first-ever Hyatt Regency brand in the kingdom. Construction started in March 2017 with an investment of almost US$180 million by the Chip Mong Group.
The hotel has 247 rooms, 43 of which are suites. The hotel also has the Regency Club, a VIP lounge located on the 10th floor, along with the Regency Ballroom, a spacious and modern hall for all kinds of events and meetings.
The Hyatt Regency Phnom Penh brand is bought by Chip Mong Group from Hyatt Hotel Corporation, a world-class company operating more than 900 hotels in 65 countries and 21 luxury brands.