Taiwanese Firms Seek Distribution Partners for Innovative Construction Products in Cambodia
Taiwan’s Commerce Development Research Institute (CDRI), an institute funded by Taiwan’s Ministry of Economic Affairs, is seeking business partners in Cambodia to import and distribute a wide range of high-quality innovative construction products and services from Taiwan to Cambodia.
Seeking business partners and distributors in Cambodia is part of Wow! Taiwan, a CDRI overseas marketing campaign to promote business networks between Taiwanese and overseas companies.
This year, CDRI will focus on the construction market in Cambodia. Through this program, companies in Taiwan will have a chance to introduce their products and services to local firms in Cambodia. Similarly, Cambodian firms can also introduce their products to the Taiwanese side.
If any parties are interested in each other, CDRI will continue to mediate to reach joint investment opportunities.
CDRI has partnered with a wide range of companies providing almost every kind of construction-related products and services in Taiwan, ranging from Smart Power Management Solution, Time-Lapse Monitoring Recording Solution, Fire Alarm System, Ventilation System, and 3D Central Building Management System, among others.
CDRI said that the objective of entering the Cambodian market is to help modernise and upgrade the construction sector through their smart and innovative products and services, amid the existing potential and gradual local growth.
Those who are interested in becoming a partner with CDRI can contact the Marketing & Consumer Behavior Research Division at Tel: +855 77 811 168 or charlie.wu@m-telligent.com / alexchang@cdri.org.tw