Three infrastructure development projects in Phnom Penh, Siem Reap and Pursat have recently received awards for outstanding rural development and community transformation works.
The award-giving ceremony was held by the National League Council on 03 February under the presence of Permanent Secretary of State of the Ministry of Interior HE Sak Setha.
The three award-winning projects are the construction of Kbal Hong canal and dam on the Pursat River, the 4,000 solar streetlights installation in Banteay Srei district of Siem Reap province, and the community roads development in Sangkat Toek Laak 1 in Phnom Penh.
According to HE Sak Setha, this competition is designed to promote and strengthen the urbanisation and rural development activities, in particular for those rural communities with a lack of public services.