US Firm Brink’s Partners with WorldBridge Group to Provide Valuable Logistics Services in Cambodia
US firm Brink’s, which has over 150 years’ expertise in logistics services, has officially partnered with WorldBridge Group subsidiary WorldBridge Secure Logistics to provide valuable logistics services in Cambodia.
The partnership between Brink’s and WorldBridge Secure Logistics was announced in the second week of July, with the new joint venture rebranded as Brink’s WorldBridge Secure Logistics.
Board Director of the WorldBridge Group Oknha Sear Rithy said that through the collaboration, the two companies will expand the delivery of cash and other valuable cargoes in Cambodia to an even larger scale with better efficiency.
Regional Director of Brink’s in East Asia Gary Freedman also said that Cambodia is in line with the firm’s strategy to expand Brink’s services throughout Southeast Asia and the Asia-Pacific region.
All the company needs to do is provide good delivery service to customers in Cambodia with safety and high confidence, he said.
Brink’s was established in the US in 1859 and has been in the secure logistics business for more than 150 years. Currently, the company has 900 networked offices in more than 110 countries across North America, Asia, Europe, Africa, Oceania, and South America.