The firm has started the construction of the 8,000-square meter rental factory called Techno Park on an approximately 16,000-sq. meter site this month for completion in August 2020.
The amount of investment in the project, however, is undisclosed.
Poipet, the city bordering with Thailand, has become a base to where Japanese manufacturers transfer part of their production process from Thailand, where they are facing issues such as rising wages and labor-management, Naoto Sugita, Techno Park’s deputy managing director, told NNA.
Japanese Ambassador to Cambodia H.E. Masahiro Mikami said earlier of December that Japanese investors are interests in investment in Cambodia, particularly in the SEZs.
“High economic growth, good investment environment, and strategic location of Cambodia has made Cambodia an attractive investment destination for Japanese investors,” H.E. Masahiro Mikami said.
The rental factory will also offer services such as staffing, education, logistics, customs clearing. Toyota Tsusho will also consider building another rental factory, depending on demand.
In the same area, Toyota Tsusho built the first rental factory in 2016, where five companies involved in the production of auto parts, electronics parts, metal products, among other items currently have operations.