អាជ្ញាធរ​ក្រុង​ហូជីមិញ បាន​សម្រេចធ្វើការផាកពិន័យ​អ្នកលេង​បណ្តាញ​សង្គម​តិកតុក (TikTok) ម្នាក់ជនជាតិ​វៀតណាម ឈ្មោះ ហ៊ួ គុក អា​ញ ​(Hua QuocAnh) ជាទឹកប្រាក់ចំនួន ៧,៥​ លាន​ដុង (៣០៦​ ដុល្លារ​) ពីបទ​បង្ខូចកិត្តិយសប្រទេសកម្ពុជា​ និងប្រាសាទអង្គរវត្ត​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជាថា​ ជា​របស់​ប្រទេស​ថៃ​។ នេះ​បើយោងតាម​ការរាយការណ៍រ​បស់​សារៈព័ត៌មាន Vietnam.vn ចុះថ្ងៃទី ០៥ ខែមករា ឆ្នាំ ២០២៤។
នៅក្នុងសេចក្តីសម្រេចពីការផាកពិន័យ​ដែល​អាជ្ញាធរវៀតណាមបានប្រកាស​កាលពី​ថ្ងៃ​ពុធ ក៏បាន​ព្រមានផងដែរ កុំឱ្យ​តារា​តិកតុក​រូបនេះ​បង្កើត​បញ្ហា​ដដែលៗ​ទៀត ហើយ​​ត្រូវគោរព​តាមច្បាប់​វៀតណាម ស្ដីពី​ការប្រើប្រាស់​អ៊ី​ន​ធឺ​ណិ​ត និង​បណ្ដាញ​សង្គម​ផ្សេងៗ​ទៀត​ដែល​ពេញនិយម​ ប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវ​ និងក្រមសីលធម៌។
គួររំលឹកថា កាលពី​ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ​ ២០២៣ ដែល​ទើប​កន្លងផុតទៅ ជនជាតិវៀតណាម ឈ្មោះ ហ៊ួ គុក អា​ញនេះ បាន​បង្ហោះ​វីដេអូ​មួយប្រវែង ១,២៥នាទី ដែលមានខ្លឹមសារមាតិកាអំពីប្រាសាទអង្គរវត្ត ប៉ុន្តែមានបង្ហាញរូបវីដេអូស្ត្រីម្នាក់ស្លៀកពាក់បែបប្រពៃណីថៃនិង​កាន់ដំបង​ ១ ​ដើរ​ជុំវិញ​ប្រាសាទអង្គរវត្ត ព្រមទាំងមានរំលេចរូបភាពទង់ជាតិថៃ និងព្រះឆាយាលក្ខណ៍ស្តេចថៃ និងមានរំលេចសារជាសំឡងថា “សួស្តីប្រទេសថៃ” ​នៅលើ​គណនី​តិកតុក​រប​ស់​ខ្លួន ដែលមាន​អ្នកតាមដាន​ជាង ៧០​ម៉ឺន​នាក់​។
មាតិកាវីដេអូ​នេះ បាន​បណ្តាលឱ្យ​ផ្ទុះប្រតិកម្មរិះគន់​យ៉ាងខ្លាំង​ក្លា ទាំង​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា និង​ប្រទេស​វៀតណាម​។
កាលពីថ្ងៃទី ១២ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០២៣ អាជ្ញាធរអប្សរា ​បាន​លើក​ឡើង​ថា វីដេអូ​របស់លោក Hua QuocAnh បង្ក​ការ​ប៉ះ​ពាល់​យ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ​ដល់​សម្បត្តិ​ វប្បធម៌ និង​បេតិកភណ្ឌ​របស់​កម្ពុជា ហើយ​បាន​ស្នើឱ្យ​ក្រុម​ហ៊ុន​តិកតុក​បិទ​វីដេអូ​នោះ​ចោល ហើយ​ក្រោយមក វីដេអូ​នោះ​ក៏ត្រូវ​បាន​លុបចេញ​វិញ​។
វីដេអូដែល (ជនជាតិវៀតណាម) ឈ្មោះ អាញ់ បានផលិតឡើងនៅឯប្រាសាទអង្គរវត្ត មានផលប៉ះពាល់ជាអវិជ្ជមានខ្លាំង ដល់រូបភាពផ្នែកទេសចរណ៍របស់កម្ពុជា នេះជាប្រសាសន៍របស់លោក ប្រាក់ ចាន់ដា អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងទេសចរណ៍របស់កម្ពុជា។
ពាក់ព័ន្ធនឹងបញ្ហានេះដែរ មេធាវីជនជាតិវៀតណាមម្នាក់ដែលមានមូលដ្ឋាននៅទីក្រុងហាណូយធ្លាប់បានលើកឡើងកាលពីខែវិច្ឆិកាថា សកម្មភាពរបស់អ្នកលេងតិកតុកនេះ បានប្រព្រឹត្តឡើងនៅលើទឹកដីកម្ពុជា ដូច្នេះការដោះស្រាយបញ្ហាផ្លូវច្បាប់ត្រូវស្ថិតក្រោមដែនសមត្ថកិច្ចរបស់ច្បាប់កម្ពុជា។ ទោះជាយ៉ាងណាក្តី រហូតមកទល់ថ្ងៃព្រហស្បត្តិ៍ទី ០៤ ខែមករា ឆ្នាំ ២០២៤នេះ ក្រសួងព័ត៌មានវៀតណាមទើបនឹងបានចុះផ្សាយថា ចុងក្រោយអាជ្ញាធរក្រុងហូជីមិញ បានសម្រេចផាកពិន័យចារីខាងលើ នូវទឹកប្រាក់ ៣០០ដុល្លារ ព្រមជាមួយនឹងការព្រមានបន្ថែមទៀត។
​ជាវិធានការ​ឆ្លើយតបពីខាងភាគិកម្ពុជា ក្រសួងទេសចរណ៍​កម្ពុជាធ្លាប់បានឆ្លើយតបទៅសារៈព័ត៌មានវៀតណាម VnExpress ថា ក្រសួង​បាន​ពិចារណា​ហាមឃាត់​មិនអនុញ្ញាតឱ្យ​ឈ្មោះ អាញ់ ជាន់​ទឹកដី​កម្ពុជា​ចាប់ពី ​៥ ទៅ​ ១០ ​ឆ្នាំ​។
ជុំវិញភាពចម្រូងចម្រាស់នេះ នាយកប្រតិបត្តិរបស់អង្គការឃ្លាំមើលសិទ្ធិមនុស្សប្រចាំទ្វីបអាស៊ី លោក Phil Robertson បានប្រាប់សារៈព័ត៌មាន Nikkei Asia កាលពីថ្ងៃទី ០៤ ខែមករានេះថា “នេះ គឺជារឿងគួរឱ្យអស់សំណើចបំផុត” ដោយលោកបានបន្ថែមថា រដ្ឋការក្រុងហាណូយ គួរពិចារណាគ្រប់គ្រងសេរីភាពការបញ្ចេញមតិរបស់ពលរដ្ឋខ្លួនឱ្យបានល្អ ជាជាងព្រួយបារម្ភអំពីការធ្វើឱ្យខូចកិត្តិយសទីក្រុងភ្នំពេញ។
ជុំវិញបញ្ហាប្រាសាទអង្គរវត្ត កន្លងមកធ្លាប់មានប្រជាជនថៃមួយចំនួន បានអះអាងយ៉ាងចម្រូងចម្រាសថា ប្រាសាទអង្គរវត្តជាកម្មសិទ្ធិរបស់ប្រទេសថៃ មិនមែនរបស់ប្រទេសកម្ពុជាទេ។ បញ្ហានេះជាជម្លោះដ៏រ៉ាំរ៉ៃរវាងប្រជាជាតិទាំងពីរ បើទោះជាសហគមន៍អន្តរជាតិជាទូទៅ តែងតែទទួលស្គាល់អច្ឆិយវត្តុមានតែមួយគត់លើលោកនេះ ថាជាស្នាដៃតែមួយគត់របស់ប្រជាជនកម្ពុជាយ៉ាងណាក៏ដោយ៕