គណៈកម្មាធិការសាងសង់ចិន-អាស៊ានថ្មីមួយត្រូវបានបង្កើតឡើង
ដើម្បី​ពង្រឹង​ភាព​ជា​ដៃគូ​រវាង​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​សំណង់​អគារ​នៅ​ប្រទេស​ចិន និង​នៅ​អាស៊ាន គណៈកម្មាធិការ​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ឧស្សាហកម្ម​សំណង់​ចិន​-​អាស៊ាន (China-ASEAN Construction Industry Cooperation Committee) ត្រូវបាន​បង្កើតឡើង​នៅ​ក្នុង​ខែ​ឧសភា​។​
​គណៈកម្មាធិការ​នេះ​គឺជា​ក្រុម​ឧស្សាហកម្ម​សំណង់​ទី ៤ ដែល​មាន​វិសាលភាព​លើ​តំបន់​ទាំងពីរ ដើម្បី​លើកកម្ពស់​ទំនាក់ទំនង​ធុរកិច្ច​រវាង​ក្រុមហ៊ុន​ដែល​ទាក់ទង​នឹង​ការសាងសង់​របស់​ចិន និង​អាស៊ាន​។ គណៈកម្មាធិការ​នេះ​បង្កើត​ឡើង​បន្ទាប់ពី​គណៈកម្មាធិការ​សហប្រតិបត្តិ​ការ​សម្ភារ​សាងសង់​ចិន​-​អាស៊ាន (​បង្កើត​នៅ​ឆ្នាំ ២០១៥) ព្រម​ទាំង​ក្រុមប្រឹក្សា​ធុរកិច្ច​ចិន​-​អាស៊ាន និង​សមាគម​ធុរកិច្ច​ចិន​-​អាស៊ាន (​បង្កើត​នៅ​ឆ្នាំ ២០១៤)។​
​គណៈកម្មាធិការ​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ឧស្សាហកម្ម​សំណង់​ចិន​-​អាស៊ាន គឺជា​អង្គការ​ធុរកិច្ច​មិនមែន​រដ្ឋាភិបាល និង​មិន​រក​ប្រាក់ចំណេញ ដែល​បង្កើតឡើង​សម្រាប់​ឧស្សាហកម្ម​សំណង់​ចិន និង​អាស៊ាន​។ វា​ត្រូវ​បាន​បង្កើតឡើង និង​ដឹកនាំ​ដោយ​ក្រុមប្រឹក្សា​ធុរកិច្ច​ចិន​-​អាស៊ាន និង​សមាគម​ធុរកិច្ច​ចិន​-​អាស៊ាន ដែល​មាន​ការទទួលខុសត្រូវ​រួមគ្នា​សម្រាប់​ការគ្រប់គ្រង​គណៈកម្មាធិកា​រ​នេះ​។​
​គណៈកម្មាធិការ​នេះ​មាន​សហប្រធាន​ពីរ ដោយ​ក្នុង​នោះ​ម្នាក់​ជា​ភាគី​ចិន និង​ម្នាក់​ទៀត​ជា​ភាគី​អាស៊ាន និង​ប្រើ​ភាសា​អង់គ្លេស​ជា​ភាសា​ប្រតិបត្តិការ​។ លេខាធិការដ្ឋាន​ចិន​របស់​គណៈកម្មាធិការ​នេះ​មាន​មូលដ្ឋាន​នៅ​ក្នុង​សមាគម​ឧស្សាហកម្ម​សំណង់ Nantong ហើយ​បំពេញ​ការងារ​នៅក្រោម​ការគ្រប់គ្រង​របស់​ប្រធាន​ជា​ភាគី​ចិន​។​
​ដោយសារតែ​ប្រទេស​ប្រ៊ុយណេ​ត្រូវបានតែងតាំង​ជា​សហប្រធាន​សម្រាប់​ភាគី​អាស៊ាន​នៅ​ឆ្នាំនេះ ដូចនេះ​កម្ពុជា​នឹង​ត្រូវបាន​តែងតាំង​ជា​សហប្រធាន​សម្រាប់​ឆ្នាំ ២០១៧។​
​លោក​ឧកញ៉ា ហា​ន់ ឃាង អនុប្រធាន​សមាគម​អ្នក​សាងសង់​កម្ពុជា (CCA) ដែល​បាន​ចុះហត្ថលេខា​ចូល​ជា​សមាជិក​តំណាង​ឲ្យ​កម្ពុជា​នោះ​បាន​លើកឡើង​ថា “​ខ្ញុំ​សង្ឃឹមថា​ប្រទេស​ចិន​អាច​ជួយ​ប្រទេស​កម្ពុជា ដែល​ជា​សមាជិក​អាស៊ាន​មាន​ការអភិវឌ្ឍន៍​តិចតួច ដើម្បី​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា ហើយ​លើក​ទឹកចិត្ត​ដល់​ក្រុមហ៊ុន​ចិន អ្នក​សាងសង់​ចិន​ព្រមទាំង​អ្នក​ផលិត និង​ផ្គត់ផ្គង់​សម្ភារ​សាងសង់​ចិន ឲ្យ​បន្ថែម​ការស្វែងយល់​ពី​ឧស្សាហកម្ម​សំណង់​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា និង​វិនិយោគ​បន្ថែម​ទៀត​នៅក្នុង​គម្រោង​សាងសង់​នៅ​កម្ពុជា​”​។​
​ដោយ​ផ្អែក​លើ​អនុស្សរណៈ​យោគយល់​គ្នា គណៈកម្មាធិការ​នេះ​នឹង​មាន​ក្រុមហ៊ុន​ជា​សមាជិក​ចំនួន ៥០ សម្រាប់​ដំណាក់កាល​ដំបូង ដោយ​ក្នុង​នោះ​មាន​ក្រុមហ៊ុន​ចិន​ចំនួន ២០ និង​ក្រុមហ៊ុន ៣០ ផ្សេង​ទៀត​មកពី​បណ្តា​ប្រទេស​ជា​សមាជិក​អាស៊ាន (​ក្រុមហ៊ុន ៣ សម្រាប់​ប្រទេស​នី​មួយ​)​។ រហូតមកទល់​ពេលនេះ មាន​តែ​ប្រទេស​កម្ពុជា ប្រទេស​ម៉ាឡេស៊ី ប្រ៊ុយណេ​ដា​រូ​សា​ឡឹម ឥណ្ឌូនេស៊ី និង​វៀតណាម​ប៉ុណ្ណោះ​ដែល​ជា​សមាជិក​នៃ​គណៈកម្មាធិការ​នេះ ខណៈ​ដែល​ប្រទេស​ជា​សមាជិក​អាស៊ាន​ផ្សេង​ទៀត​កំពុង​នៅ​ពិចារណា​នៅឡើយ​។​
​នៅ​ឯ​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ឧស្សាហកម្ម​សំណង់​ចិន​-​អាស៊ាន និង​ពិធី​សម្ពោធ ភាគី​បាន​ព្រមព្រៀងគ្នា​លើ “​កិច្ចព្រមព្រៀង Nantong” ដើម្បី​ពង្រឹង​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ឈ្នះ​ឈ្នះ​លើ​វិស័យ​សំណង់​រវាង​ចិន និង​អាស៊ាន​។ ភាគី​ចិន និង​អាស៊ាន ក៏​បាន​ចុះ​អនុស្សរណៈ​យោគយល់​គ្នា​មួយ​ដើម្បី​ពង្រឹង​ទំនាក់ទំនង​ទ្វេភាគី​ក្នុង​ទីផ្សារ​សំណង់​ផងដែរ​។​
​បន្ទាប់ពី​បាន​ចូលរួម​នៅក្នុង​គណៈកម្មាធិការ​នេះ កម្ពុជា​រំពឹងថា​នឹង​ទទួលបាន​កម្ចី​រាប់​ពាន់​លាន​ដុល្លារ ដើម្បី​ផ្តល់​ហិរញ្ញប្បទាន​ដល់​គម្រោង​នានា​។ អនុប្រធាន CCA លោក​ឧកញ៉ា ហា​ន់ ឃាង បានឱ្យដឹងថា កម្ពុជា​រំពឹងថា​នឹង​ទទួលបាន​កម្ចី​រហូតដល់​ទៅ ១​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​សម្រាប់​ឆ្នាំ​នេះ ពី​មូលនិធិ​ដែល​គណៈកម្មាធិការ​នេះ​បានគ្រោង​សម្រាប់​ប្រើប្រាស់​ដើម្បី​គាំទ្រ​ដល់​សមាជិក​ដែល​ជា​ប្រទេស​អាស៊ាន​។​
​លោក​បាន​ប្រាប់​ទស្សនា​វ​ដ្តី​សំណង់ និង​អចលនទ្រព្យ​ឲ្យដឹងថា “​ប្រាក់កម្ចី​នេះ​គឺ​សម្រាប់​គម្រោង​ដែល​ទាក់ទង​នឹង​ការសាងសង់​រួម​ទាំង​គម្រោង​បៃតង និង​កែច្នៃ​ថាមពល​ឡើងវិញ ដែល​ស្នើឡើង​ដោយ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ឬ​ដោយ​ក្រុមហ៊ុន​ក្នុងស្រុក​ដែល​ជា​សមាជិក​របស់​គណៈ​កម្មា​ធិ​ការសាងសង់​ចិន​-​អាស៊ាន​”​។​
​យោងតាម​របាយការណ៍​ពី​ក្រសួង​រៀបចំ​ដែនដី នគរូបនីយកម្ម និង​សំណង់ បច្ចុប្បន្ន​នេះ​មាន​ក្រុមហ៊ុន​ដែល​រកស៊ី​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​វិស័យ​សំណង់​របស់​ប្រទេស​ចិន​ចំនួន ៨៦ កំពុង​ប្រតិបត្តិការ​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​។ ជាមួយគ្នានេះ មាន​ក្រុមហ៊ុន​សំណង់​ចំនួន ៥៨ មកពី​ប្រទេស​អាស៊ាន រួម​មាន​ក្រុមហ៊ុន​ចំនួន ២៨ មកពី​ប្រទេស​វៀតណាម ក្រុមហ៊ុន​ចំនួន ១៣ មកពី​ប្រទេស​ថៃ ក្រុមហ៊ុន​ចំនួន ១២ មកពី​ប្រទេស​ម៉ាឡេស៊ី និង​ក្រុមហ៊ុន​ចំនួន ៥ មកពី​ប្រទេស​សិង្ហ​បុរី​។ ជា​សរុប​មាន​ក្រុមហ៊ុន​ចំនួន ៥១៦ ដែល​មាន​មូលដ្ឋាន​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា។​
ចំពោះ​ការវិនិយោគ​បរទេស​លើ​វិស័យ​សំណង់​នៅ​កម្ពុជា ប្រទេស​កូរ៉េ​ជាប់​ចំណាត់ថ្នាក់​កំពូល និង​ប្រទេស​ចិន​ជាប់​ចំណាត់ថ្នាក់​ទី​ពីរ បើទោះបីជា​ប្រទេស​ចិន​គួរតែ​ជា​ប្រទេស​លំដាប់​ទី​មួយ ប្រសិនបើ​ជំនួយ​ផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ​ពី​រដ្ឋាភិបាល​ចិន​ត្រូវ​បាន​រាប់បញ្ចូល​។ ​ប្រទេស​កម្ពុជា​បាន​ចូលរួម​ជា​សមាជិក​គណៈកម្មាធិកា​រ​សហប្រតិបត្តិការ​សម្ភារ​សំណង់​ចិន​-​អាស៊ាន​កាលពី​ឆ្នាំ​មុន​ហើយ​ត្រូវបានតែងតាំង​ជា​សហប្រធាន​សម្រាប់​ភាគី​ខាង​អាស៊ាន។​