គម្រោងសាងសង់វារីអគ្គិសនីស្ទឹងពោធិ៍សាត់១ ដែលមានអានុភាព ៨០ មេហ្គាវ៉ាត់ ស្ថិតនៅ​ក្នុង​ភូមិ​សាស្ត្រ ឃុំប្រម៉ោយ ស្រុកវាលវែង ខេត្តពោធិ៍សាត់ បាន​ឈាន​ដល់​របត់​ដ៏​សំខាន់​មួយ​ទៀត​ហើយ ដោយ​បច្ចុប្បន្ន​បានសម្រេចការងារ​ដល់ដំណាក់កាល «បិទទ្វារទឹកជាផ្លូវការ» ដើម្បី​ត្រៀមលក្ខណៈ​សម្រាប់​ការផលិត​ថាមពល​នាពេល​ឆាប់ៗ​ខាង​មុខ។
គម្រោងពហុបំណងដ៏មានសារៈសំខាន់នេះ ត្រូវបានអភិវឌ្ឍឡើងក្រោមទុនវិនិយោគសរុបប្រមាណ ២៣១ លានដុល្លារអាម៉េរិក ដោយក្រុមហ៊ុន SPHP (Cambodia) Co., Ltd. សហការ​ជាមួយ​ដៃគូ​បច្ចេកទេស​លំដាប់​អន្តរជាតិ POWERCHINA។ កិច្ចដំណើរការ​សាងសង់​បាន​ចាប់ផ្តើម​ឡើង​តាំង​ពីចុង​ឆ្នាំ​២០២២ ហើយតាមផែនការគ្រោងទុក វារីអគ្គិសនី​នេះនឹងបញ្ចប់​ការសាងសង់​​ទាំងស្រុង និង​ចាប់ផ្តើម​​ដាក់​ឱ្យ​​ដំណើរការ​ផលិតថាមពលអគ្គិសនី​បញ្ជូន​ទៅ​បណ្តាញជាតិ​ជាផ្លូវការ​នៅ ចុងឆ្នាំ២០២៦ ខាងមុខនេះ។
នៅពេលបញ្ចប់ជាស្ថាពរ វារីអគ្គិសនីស្ទឹងពោធិ៍សាត់១ នឹង​មាន​សមត្ថភាព​ផលិតថាមពល​អគ្គិសនី​ស្អាត​បាន​ប្រមាណ ៣៦៩លាន​គីឡូ​វ៉ាត់​ម៉ោង (369 GWh) ក្នុងមួយឆ្នាំ ដែល​ជា​ការរួមចំណែក​យ៉ាង​ធំធេង​​ដល់​ការ​អភិវឌ្ឍ​​ប្រកប​​ដោយ​ចីរភាព​របស់​កម្ពុជា។
តាមរយៈការវាយតម្លៃលើទិដ្ឋភាពបច្ចេកទេស និងសេដ្ឋកិច្ច គម្រោងវារីអគ្គិសនីស្ទឹងពោធិ៍សាត់១ នឹង​នាំ​មក​នូវផលប្រយោជន៍ជាយុទ្ធសាស្ត្រសំខាន់ៗចំនួន ៤ សម្រាប់ជាតិ៖
• ពង្រឹងសន្តិសុខថាមពលជាតិ៖ ការបន្ថែមអានុភាព ៨០ មេហ្គាវ៉ាត់ ទៅក្នុងបណ្តាញជាតិ នឹង​ជួយ​កាត់​បន្ថយ​ការ​ពឹងផ្អែក​លើ​ការទិញ​ថាមពល​អគ្គិសនី​ពីប្រទេស​ជិត​ខាង និង​កាត់បន្ថយ​ការប្រើប្រាស់​ឥន្ធនៈ​ហ្វូស៊ីល ដែល​ជាជំហាន​វិជ្ជមាន​ឆ្ពោះទៅរក​ការប្រើប្រាស់​ថាមពល​បៃតង។
• ធានាការផ្គត់ផ្គង់នៅរដូវប្រាំង៖ ជាមួយនឹងសមត្ថភាពស្តុកទឹកដ៏មាន​ប្រសិទ្ធភាព​នៃ​អាងស្តុកទឹក គម្រោង​នេះ​នឹងក្លាយជាប្រភព​ថាមពល​យុទ្ធសាស្ត្រ​ក្នុងការដោះស្រាយ​បញ្ហា​កង្វះខាត​អគ្គិសនី ដែល​កម្ពុជា​តែងតែ​ជួបប្រទះ​ក្នុង​រដូវប្រាំង។
• ការគ្រប់គ្រងទឹក និងវិស័យកសិកម្ម៖ ក្រៅពីអត្ថប្រយោជន៍ផ្នែកថាមពល អាងស្តុក​ទឹក​នៃ​គម្រោង​នេះដើរតួនាទី​ជាអ្នក​បញ្ជា និងបង្វែរចរន្តទឹក ដែល​ជួយ​កាត់បន្ថយ​ហានិភ័យ​នៃគ្រោះ​ទឹកជំនន់​យ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ​នៅក្នុង​ខេត្ត​ពោធិ៍សាត់ ព្រមទាំង​រក្សាប្រភពទឹក​សម្រាប់​ស្រោចស្រព​ដីកសិកម្ម​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅតំបន់​ជុំវិញ។
• ជំរុញសេដ្ឋកិច្ច និងទេសចរណ៍មូលដ្ឋាន៖ វត្តមាន​នៃបឹង​សិប្បនិម្មិត​ដ៏​ធំ អម​ដោយ​ទេសភាព​ព្រៃភ្នំ​នៃ​ស្រុកវាលវែង នឹងប្រែក្លាយ​តំបន់នេះ​ទៅ​ជាគោលដៅ​អេកូទេសចរណ៍​ដ៏ទាក់ទាញ​មួយកម្រិត​ទៀត ដែល​ជួយបង្កើត​ឱកាស​ការងារ និងបង្កើន​ប្រាក់ចំណូល​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុងតំបន់។
ជារួម គម្រោងវារីអគ្គិសនីស្ទឹងពោធិ៍សាត់១ មិន​ត្រឹមតែ​ជាសមិទ្ធផល​ថ្មីមួយ​ក្នុង​វិស័យថាមពល​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ ប៉ុន្តែ​វា​គឺជាគម្រោង​ពហុបំណង​ដ៏មាន​តម្លៃ ដែល​ឆ្លើយតប​យ៉ាង​ចំគោលដៅ​ទៅនឹង​តម្រូវការ​សេដ្ឋកិច្ច ការពារ​បរិស្ថាន និង​លើកកម្ពស់​កម្រិត​ជីវភាព​រស់នៅ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​ឱ្យ​កាន់តែ​ប្រសើរ​ឡើង ស្របតាម​យុទ្ធសាស្ត្រ​អភិវឌ្ឍន៍​រយៈពេលវែង​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល៕ (អានបន្ថែម) (អានបន្ថែម)