According to Sub-decree 181 regarding the Phnom Penh land-use masterplan from 2015 to 2035, nine infrastructure development plans and policies have been put on the priority list. To date, some have been implemented, while others have not.
Below are the progresses of each development plan:
1) Roads, railways, and drainage system improvement
The plan has been gradually implemented. For instance, a new draft sub-decree on the management of land, roads, and railways is now being prepared by the Ministry of Public Works and Transport (MPWT). Besides, the MPWT is also working on drafting a new law on wastewater and sewage systems (Read more and more)
2) Cargo train stations and dry ports in Pou Senchey District
Based on the information obtained by the Construction & Property Magazine as of 9 July, there has been no update revealed by the officials regarding this project.
3) Phnom Phnom Penh-Ho Chi Minh Railway Project
According to the initial study, the project will include constructions of a bridge crossing the Mekong River in Phnom Penh and a railway connecting the Samraong station to Phnom Penh southern suburbs crossing the Bassac River. The government has recently claimed that the feasibility studies for this project will be conducted after the Phnom Penh-Bavet expressway project. (Read more)
4) Phnom Penh International Airport Expansion
Not only expanding the current airport, but the government has also allowed a private firm to construct a new international airport in Kandal province, which to date is been over 40% complete and scheduled to open by 2023. (Read more)
5) Bassac River bank improvement
There have been thus far several projects implemented since 2015. For instance, in March, the Chbar Ampov District Administration has revealed plans to build a new river frontage road and a stretch of riverbank on the eastern side of the Bassac River from the base of the Old Monivong Bridge to the Koh Norea Development Zone. (Read more)
6) Establishment regulations for high-rise buildings
According to the plan, these regulations will be set for areas including Chbar Ampov, Boeung Krapeu, Boeung Paung Peay, and Boeung Kak. However, based on the information obtained by the Construction & Property Magazine as of 9 July, there has been no update revealed by the officials regarding this project.
7) Landfills and waste management improvement
This project will be implemented by encouraging more private investment in waste processing plants and landfills in Phnom Penh. According to the municipality, several proposals have been raised.
In March 2020, the Ministry of Mines and Energy unveiled a plan to develop a waste-to-energy power plant. The project is a collaboration between ADB and the Infrastructure of Asia of Singapore. (Read more)
In early 2021, the Ministry of Environment (MoE) also requested two Singaporean firms, Infrastructure Asia (IA) and Singapore Corporation Enterprise (SCE), to develop a master plan for a new landfill project in Phnom Penh. (Read more)
8) Setting up Prek Pnov Ecological Zone
The project will be implemented on a 75-hectare land plot Boeung Ta Mok lake in Prek Pnov district. To date, over 100,000 trees are being planted in the area. The project will also include the construction of other amenities such as a swimming pool, a recreation area, shops, restaurants and an amusement park for people to relax. The project is scheduled for completion by 2023. (Read more)
9) Establishment of a historic center in Phnom Penh
Nevertheless, this master plan is subjected to change or revision every 5 years if necessary for economic and social development.