Raffles Grand Hotel d’Angkor Set to Reopen in June
Raffles Grand Hotel d’Angkor is set to resume operations in early June after being shut down for almost three years and the reopening is being made amid the presence of foreign tourists under the easing of health restrictions.
Raffles Grand Hotel d’Angkor, an iconic heritage property in Southeast Asia, is set to reopen its doors to guests on 01 June 2022, for the first time in almost three years, the BW HOTELIER reported on 26 May.
“It is a magnificent feeling to bring this enchanting hotel back to life,” said General Manager Dennis de Groot.
“As we prepare to celebrate the hotel’s 90th anniversary this year, we are delighted that this hotel can continue to set the standard for luxury hospitality, where travelers arrive as guests, leave as friends, and return as family.”
The move to reopen on 01 June comes at a time when Cambodia has removed all major travel restrictions.