Battambang, Siem Reap, and Sihanoukville have been awarded as ASEAN Clean Tourist City 2022-2024 among other 18 cities in the region.
According to the announcement of the National Committee for Clean City Assessment, the result will be officially announced at the ASEAN Tourism Forum in Sihanoukville city on 18 January 2022.
The award aims at enhancing the attractiveness and competitiveness of ASEAN tourism cities, as well as improving the quality of tourism products and services in ASEAN cities.
“The competition also promotes a better living environment for people in cities in the ASEAN region, as well as the effective participation of sustainable, safe, sustainable, and inclusive urban development,” read the statement.