ក្រោមការគាំទ្រពី JICA គម្រោងពង្រឹងសមត្ថភាពរយៈពេល ៤ឆ្នាំ នឹងចាប់ផ្តើមពីឆ្នាំ២០២៧ រហូតដល់ឆ្នាំ២០៣០ នឹងធ្វើទំនើបកម្មការបង្កើតផែនទីនាវាចរណ៍អេឡិចត្រូនិកជុំវិញកំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ បន្ទាប់ពីការប្រគល់នាវាវាស់ស្ទង់ជលធារសាស្រ្តថ្មីនៅចុងឆ្នាំនេះ។
កម្ពុជា និងជប៉ុន បានចុះហត្ថលេខាជាផ្លូវការលើកំណត់ហេតុនៃកិច្ចប្រជុំ (MoD) ដើម្បីចាប់ផ្តើមគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ដ៏ទូលំទូលាយមួយ ក្នុងគោលបំណងពង្រឹងសមត្ថភាពជាតិក្នុងការផលិត ធ្វើបច្ចុប្បន្នភាព និងចែកចាយផែនទីនាវាចរណ៍អេឡិចត្រូនិក (ENC)។ គំនិតផ្តួចផ្តើមជាយុទ្ធសាស្ត្រនេះត្រូវបានរៀបចំឡើងដើម្បីធានា និងបង្កើនសុវត្ថិភាពនៃការធ្វើនាវាចរណ៍ផ្លូវសមុទ្រឱ្យបានប្រាកដប្រជានៅក្នុងដែនទឹករបស់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
ពិធីចុះហត្ថលេខាជាផ្លូវការនេះត្រូវបានរៀបចំឡើងកាលពីថ្ងៃទី២ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៦ ក្រោមអធិបតីភាពឯកឧត្តម អៀង វ៉េងស៊ុន រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន និងលោកស្រី MIURA Yoshiko តំណាងជាន់ខ្ពស់នៃទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិជប៉ុន (JICA) ប្រចាំការិយាល័យកម្ពុជា។ ពិធីចុះហត្ថលេខានេះបានចូលរួមដោយថ្នាក់ដឹកនាំជាន់ខ្ពស់របស់ក្រសួង តំណាងមកពីអគ្គនាយកដ្ឋានដឹកជញ្ជូនផ្លូវទឹក ផ្លូវសមុទ្រ និងកំពង់ផែ មន្ត្រីបច្ចេកទេសពាក់ព័ន្ធ ព្រមទាំងក្រុមអ្នកជំនាញការផ្នែកនាវាចរណ៍ឆ្លងដែនរបស់ JICA ផងដែរ។
គម្រោងនេះដំណើរការក្រោមក្របខ័ណ្ឌជំនួយឥតសំណង និងការគាំទ្របច្ចេកទេសដែលផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានដោយរដ្ឋាភិបាលជប៉ុនតាមរយៈ JICA ដោយផ្តោតការយកចិត្តទុកដាក់លើការធ្វើទំនើបកម្មវិស័យដឹកជញ្ជូនផ្លូវសមុទ្ររបស់កម្ពុជា។ តាមរយៈការបំប្លែងផែនទីនាវាចរណ៍ទៅជាទម្រង់ឌីជីថលវ៉ិចទ័រស្តង់ដារ (electronic vector formats) គម្រោងនេះមានគោលបំណងដើម្បីបង្កើនសុវត្ថិភាពនាវាចរណ៍ កាត់បន្ថយហានិភ័យផ្លូវសមុទ្រឱ្យមកនៅកម្រិតទាបបំផុត និងបង្កើតទំនុកចិត្តអន្តរជាតិក្នុងចំណោមខ្សែចង្វាក់នាវាចរណ៍សកលដែលកំពុងប្រតិបត្តិការនៅក្នុងដែនទឹកកម្ពុជា។ គោលដៅភូមិសាស្ត្រចម្បងនៃប្រតិបត្តិនៃការបង្កើតផែនទីនេះ នឹងផ្តោតលើកំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ (PAS) ដែលជាមជ្ឈមណ្ឌលពាណិជ្ជកម្មទឹកជ្រៅដ៏សំខាន់របស់កម្ពុជា ព្រមទាំងច្រករបៀងនាវាចរណ៍សំខាន់ៗនៅជុំវិញនោះ។
កម្មវិធីធ្វើទំនើបកម្មនេះត្រូវបានគ្រោងទុកឱ្យដំណើរការក្នុងរយៈពេល ៤ ឆ្នាំ ដោយចាប់ផ្តើមពីឆ្នាំ២០២៧ រហូតដល់ឆ្នាំ២០៣០។ ពេលវេលាកំណត់នេះត្រូវបានរៀបចំឡើងស្របតាមផែនការហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធផ្លូវសមុទ្រដ៏ទូលំទូលាយរបស់កម្ពុជា ដោយប្រតិបត្តិការវាស់ស្ទង់ផែនទីរូបវ័ន្ត និងការកសាងសមត្ថភាព ដែលនឹងចាប់ផ្តើមភ្លាមៗ បន្ទាប់ពីព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាទទួលបាននាវាវាស់ស្ទង់ជលធារសាស្ត្រដ៏ទំនើប ដែលគ្រោងនឹងប្រគល់ជូននៅចុងឆ្នាំ២០២៦ នេះ។ នាវាឯកទេសនេះនឹងផ្តល់នូវបច្ចេកវិទ្យាវាស់ស្ទង់ជម្រៅទឹកដ៏ទំនើប ដែលចាំបាច់សម្រាប់ការប្រមូលទិន្នន័យដីក្រោមទឹកឌីជីថលដែលមានភាពជាក់លាក់ខ្ពស់ ដើម្បីបង្កើតផែនទី ENC ស្របតាមស្តង់ដារកំណត់។
តាមរយៈការផ្តល់អំណាចដល់កម្ពុជាឱ្យអាចគ្រប់គ្រងទិន្នន័យជលធារសាស្ត្រដោយឯករាជ្យ និងចែកចាយព័ត៌មានបច្ចុប្បន្នភាពតាមពេលវេលាជាក់ស្តែង (real-time updates) ស្របតាមស្តង់ដារសមុទ្រអន្តរជាតិ សម្ព័ន្ធភាពទ្វេភាគីនេះបន្តពង្រឹងជំហរកម្ពុជាក្នុងនាមជាមជ្ឈមណ្ឌលដែលកំពុងរីកចម្រើន និងមានសុវត្ថិភាពខ្ពស់សម្រាប់ពាណិជ្ជកម្មតាមសមុទ្រសកល។ (អានបន្ថែម)