កិច្ចព្រមព្រៀងត្រីភាគីនេះផ្តោតលើការកសាងសមត្ថភាពធនធានមនុស្សកម្រិតខ្ពស់ បណ្តុះបណ្តាលគ្រូឧទ្ទេសជំនាញ និងត្រៀមបង្កើតមជ្ឈមណ្ឌលអភិវឌ្ឍន៍រួមគ្នាឆ្លើយតបនឹងកំណើនយានយន្តបៃតង
ទិដ្ឋភាពនៃការអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា នឹងត្រូវឈានជើងចូលទៅក្នុងរបត់ទំនើបកម្មថ្មីមួយទៀត បន្ទាប់ពីមានការបង្កើតកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាប្រវត្តិសាស្ត្ររវាងគ្រឹះស្ថានអប់រំកម្ពុជា និងចិន ក្នុងគោលដៅអភិវឌ្ឍជំនាញឯកទេសលើវិស័យយានយន្តថាមពលថ្មី (NEV)។ គំនិតផ្តួចផ្តើមរួមគ្នានេះ ធ្វើឡើងដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងយុទ្ធសាស្ត្ររបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្នុងការជំរុញការប្រើប្រាស់មធ្យោបាយដឹកជញ្ជូនបៃតងដែលមាននិរន្តរភាព ព្រមទាំងដើម្បីរៀបចំកម្លាំងពលកម្មក្នុងស្រុកឱ្យមានសមត្ថភាពខ្ពស់ និងដើរទាន់ការវិវត្តនៃបច្ចេកវិទ្យាសម័យថ្មី។
ការពង្រីកសម្ព័ន្ធភាពអប់រំដ៏មានសារៈសំខាន់នេះ ត្រូវបានធ្វើឡើងជាផ្លូវការនៅក្នុងពិធីចុះហត្ថលេខា កាលពីថ្ងៃទី២៥ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៦ ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ឯកឧត្តម ហេង សួរ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ។ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីបានអញ្ជើញជាសក្ខីភាពក្នុងពិធីចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងសហប្រតិបត្តិការលើវិស័យអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ រវាងស្ថាប័នធំៗចំនួនបី រួមមាន វិទ្យាស្ថានបច្ចេកទេសនិងវិជ្ជាជីវៈដឹកជញ្ជូនក្វាងស៊ី នៃសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន (GTVTC) វិទ្យាស្ថានជាតិពហុបច្ចេកទេសកម្ពុជា (NPIC) និងវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាប្រាសិទ្ធ (PIT)។ កិច្ចព្រមព្រៀងត្រីភាគីនេះ បង្កើតឡើងនូវក្របខណ្ឌគ្រប់ជ្រុងជ្រោយសម្រាប់ការផ្លាស់ប្តូរបទពិសោធន៍បណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស ការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស ការរៀបចំកម្មវិធីសិក្សារួមគ្នា និងការកំណត់ស្តង់ដារបច្ចេកទេសឯកភាពមួយ ព្រមទាំងពង្រឹងការផ្សារភ្ជាប់គ្នាកាន់តែជិតស្និទ្ធរវាងគ្រឹះស្ថានសិក្សានិងវិស័យឧស្សាហកម្មជាក់ស្តែង។
នៅក្នុងឱកាសនោះ ឯកឧត្តម ហេង សួរ បានសម្តែងការស្វាគមន៍យ៉ាងកក់ក្តៅចំពោះលោក ឆិន ស៊ាងរ៉ូ លេខាធិការគណៈកម្មាធិការបក្សនៃវិទ្យាស្ថានបច្ចេកទេសនិងវិជ្ជាជីវៈដឹកជញ្ជូនក្វាងស៊ី និងគណៈប្រតិភូអមដំណើរ។ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីបានវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះសមិទ្ធផលនានាដែលសម្រេចបានកន្លងមក តាមរយៈកិច្ចសហការរវាងក្រសួងការងារ និងវិទ្យាស្ថានបច្ចេកទេសរបស់ចិន ដោយបានគូសបញ្ជាក់ថា ទំនាក់ទំនងមិត្តភាពជាប្រពៃណីដ៏យូរលង់រវាងកម្ពុជានិងចិន តែងតែនាំមកនូវផលប្រយោជន៍ជាផ្លែផ្កាដ៏ច្រើនលើសលប់សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍរបស់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ជាពិសេសលើការកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសាធារណៈ។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីបានសង្កត់ធ្ងន់ថា កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលថ្មីនេះ គឺចំពេលវេលាយ៉ាងសមស្រប និងឆ្លើយតបចំតម្រូវការជាក់ស្តែងដែលកំពុងវិវត្តយ៉ាងលឿននៅក្នុងទីផ្សារក្នុងស្រុក។ ស្របពេលដែលរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាកំពុងជម្រុញ និងលើកកម្ពស់ការប្រើប្រាស់យានយន្តដើរដោយថាមពលកកើតឡើងវិញ ការកើនឡើងនៃចំនួនរថយន្តទំនើបៗទាំងនេះនៅលើទ្រូងផ្លូវ បានបង្កើតជាតម្រូវការបន្ទាន់នូវអ្នកជំនាញដែលមានសមត្ថភាពខ្ពស់លើការថែទាំនិងជួសជុល។ ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហានេះ ឯកឧត្តមបានជំរុញឱ្យភាគីហត្ថលេខីទាំងអស់ ចាប់ផ្តើមអនុវត្តកិច្ចព្រមព្រៀងនេះភ្លាមៗ ដោយផ្តោតការយកចិត្តទុកដាក់ជាពិសេសលើការលើកកម្ពស់សមត្ថភាពរបស់គ្រូឧទ្ទេសក្នុងស្រុក តាមរយៈការបណ្តុះបណ្តាលគ្រូបង្រៀនឱ្យបានរហូតដល់កម្រិតបរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ លើផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាយានយន្តថាមពលថ្មី។
ពីទិដ្ឋភាពសេដ្ឋកិច្ចជាតិ កម្ពុជាចាត់ទុកការអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេសនិងវិជ្ជាជីវៈ ជាកាតាលីករដ៏សំខាន់មិនអាចខ្វះបាន ក្នុងការបង្កើនផលិតភាពការងារសរុប ជំរុញការធ្វើពិពិធកម្មឧស្សាហកម្ម លើកកម្ពស់ស្តង់ដារផលិតកម្ម និងបង្កើតឱកាសការងារប្រកបដោយគុណភាពខ្ពស់សម្រាប់យុវជនជំនាន់ក្រោយ។ ដើម្បីធានាថា កម្មវិធីទាំងនេះរក្សាបាននូវភាពពាក់ព័ន្ធ និងឆ្លើយតបទៅនឹងទីផ្សារ ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ នឹងបន្តពង្រឹងទំនាក់ទំនងរវាងផ្នែកអប់រំនិងវិស័យឯកជន តាមរយៈការរៀបចំគំរូបណ្តុះបណ្តាលផ្អែកលើតម្រូវការជាក់ស្តែង និងការអនុវត្តកម្មវិធីចុះកម្មសិក្សានៅកន្លែងការងារ។
លោក ឆិន ស៊ាងរ៉ូ បានថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅចំពោះការគាំទ្រជាបន្តបន្ទាប់ និងការណែនាំជាយុទ្ធសាស្ត្ររបស់ក្រសួង ដោយបានកត់សម្គាល់ថា របត់ថ្មីនេះគឺជាសមិទ្ធផលដ៏សំខាន់មួយ ដែលស្ថាប័នរបស់លោកបានទន្ទឹងរង់ចាំយ៉ាងខ្លាំង។ លោកបានរំលេចថា វិទ្យាស្ថានបច្ចេកទេសនិងវិជ្ជាជីវៈដឹកជញ្ជូនក្វាងស៊ី មានបទពិសោធន៍និងស្នាដៃក្នុងការបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្សរបស់កម្ពុជា ដោយបានបណ្តុះបណ្តាលនិស្សិតកម្ពុជាចំនួន ៣៦ នាក់ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០២២ មក ក្នុងនោះមាននិស្សិតចំនួន ២៦ នាក់កំពុងបន្តការសិក្សាថ្នាក់កម្រិតខ្ពស់លើផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាយានយន្តថាមពលថ្មី ផ្នែកវាស់វែងផែនទីតាមដ្រូន និងផ្នែកវិស្វកម្មសំណង់វៃឆ្លាត។ ទៅថ្ងៃអនាគត ភាពជាដៃគូនេះមានគោលដៅពង្រីកការផ្លាស់ប្តូរបទពិសោធន៍កាន់តែស៊ីជម្រៅលើការគ្រប់គ្រងស្ថាប័ន និងធនធានអប់រំ ដោយមានផែនការវែងឆ្ងាយក្នុងការបង្កើតមជ្ឈមណ្ឌលរួមគ្នាសម្រាប់អភិវឌ្ឍយានយន្តថាមពលថ្មីនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដើម្បីធានាបាននូវការរីកចម្រើនប្រកបដោយចីរភាពសម្រាប់ប្រទេសទាំងពីរ។