ជំនួបការទូតដាច់ដោយឡែកពីគ្នាជាមួយឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី កែវ រតនៈ បង្ហាញពីចំណាប់អារម្មណ៍ថ្មីរបស់ ប្រទេសដៃគូលើការផ្គត់ផ្គង់ឧស្ម័ន LNG ការជម្រុញល្បឿនគម្រោងអគ្គិសនីឆ្លងដែន និងការគ្រប់គ្រងវិបត្តិថាមពលរបស់កម្ពុជា។
កម្ពុជាបានបង្ហាញនូវភាពលេចធ្លោនៅក្នុងទិដ្ឋភាពស័ក្តានុពលថាមពលក្នុងតំបន់ បានទាក់ទាញការចាប់អារម្មណ៍ជាថ្មីពីដៃគូអន្តរជាតិ ដោយមានប្រទេសកាណាដា ឡាវ និងតួរគី បានឈានជើងមកពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការការទូត ពាណិជ្ជកម្ម និងថាមពលជាមួយព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាយ៉ាងខ្លាំងក្លា។ យោងតាមការចុះផ្សាយផ្លូវការកាលពីថ្ងៃទី២ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៦ នៅលើបណ្តាញសង្គមរបស់ឯកឧត្តម កែវ រតនៈ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល ប្រទេសទាំងបីបានរៀបចំជំនួបពិភាក្សាកម្រិតខ្ពស់ ដើម្បីរៀបចំផែនការវិនិយោគជាយុទ្ធសាស្ត្រ និងពង្រីកទំនាក់ទំនងទីផ្សារដែលមានស្រាប់។
ជំនួបការទូតនេះត្រូវបានធ្វើឡើងដាច់ដោយឡែក ដែលដឹកនាំដោយឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី កែវ រតនៈ។ នៅក្នុងជំនួបជាមួយលោក Christian DesRoches ឯកអគ្គរដ្ឋទូតកាណាដា បានផ្តោតលើការធ្វើពិពិធកម្មធនធានរ៉ែ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធថាមពល ឯកអគ្គរដ្ឋទូតកាណាដាបានគូសបញ្ជាក់ពីចំណាប់អារម្មណ៍កាន់តែខ្លាំងឡើងរបស់ក្រុមហ៊ុនកាណាដា ដែលចង់វិនិយោគលើការផ្គត់ផ្គង់ឧស្ម័នធម្មជាតិរាវ (LNG) មកកាន់កម្ពុជា ដែលជាជំហានយុទ្ធសាស្ត្រមួយក្នុងគោលបំណងបំពេញបន្ថែម និងគាំទ្របន្ថែមទៀតដល់វិស័យថាមពលអគ្គិសនីក្នុងស្រុកដែលកំពុងរីកចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័សរបស់កម្ពុជា។
ដោយឡែក ក្នុងជំនួបជាមួយលោក Sonexay Vannaxay ឯកអគ្គរដ្ឋទូតឡាវ បានផ្តោតលើកិច្ចសហការ ឆ្លងដែន និងសមាហរណកម្មបណ្តាញអគ្គិសនីរយៈពេលវែង។ ជំនួបនេះបានពិនិត្យឡើងវិញនូវវឌ្ឍនភាពនៃទំនាក់ទំនងទ្វេភាគី ដែលគ្របដណ្តប់លើកិច្ចសហប្រតិបត្តិការថាមពល ពាណិជ្ជកម្ម សន្តិសុខក្នុងតំបន់ និងកសិកម្ម។ ដោយទទួលស្គាល់ពីសារៈសំខាន់សេដ្ឋកិច្ចនៃហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធរួមគ្នា ទាំងកម្ពុជា និងឡាវបានប្តេជ្ញាចិត្តយ៉ាងមុតមាំក្នុងការបង្កើនល្បឿននៃការអនុវត្តគម្រោងថាមពលរួមគ្នា ដើម្បីធានាថាគម្រោងទាំងនោះត្រូវបានអនុវត្តយ៉ាងរហ័ស និងគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ។
បន្ថែមពីលើនេះ ឯកអគ្គរដ្ឋទូតឡាវបានកោតសរសើរយ៉ាងខ្លាំងចំពោះការគ្រប់គ្រងដ៏រឹងមាំរបស់កម្ពុជាទៅលើផលប៉ះពាល់ទីផ្សារខាងក្រៅ ជាពិសេសការកាត់បន្ថយដោយជោគជ័យនូវវិបត្តិប្រេងឥន្ធនៈសកល ដែលបណ្តាលមកពីការរំខានដល់ការផ្គត់ផ្គង់នៅច្រកសមុទ្រ Hormuz។ ទោះបីជាមានការប្រែប្រួលអន្តរជាតិយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរក៏ដោយ កម្ពុជាបានគ្រប់គ្រងដោយជោគជ័យក្នុងការការពារមិនឱ្យតម្លៃអគ្គិសនីឡើងថ្លៃ ព្រមទាំងធានាបាននូវការផ្គត់ផ្គង់ប្រេង និងឧស្ម័នប្រកបដោយស្ថិរភាព និងភាពស៊ីសង្វាក់គ្នានៅទូទាំងប្រទេស។
ចំណែកជំនួបការទូតរវាងឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី កែវ រតនៈ និងលោក Mesut Özcan ឯកអគ្គរដ្ឋទូតតួរគី បានរំលេចពីគ្រឹះដ៏រឹងមាំនៃចំណងការទូត ពាណិជ្ជកម្ម និងថាមពលដែលចងភ្ជាប់ប្រទេសទាំងពីរ។ ភាគីទាំងសងខាងបានបង្ហាញពីសុឆន្ទៈទៅវិញទៅមក និងការប្តេជ្ញាចិត្តរួមគ្នាក្នុងការលើកកម្ពស់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការបច្ចុប្បន្នឱ្យឈានដល់កម្រិតខ្ពស់ និងគ្រប់ជ្រុងជ្រោយជាងមុន។ ខណៈដែលកម្ពុជាបន្តធ្វើទំនើបកម្មលើបណ្តាញផ្គត់ផ្គង់របស់ខ្លួន និងធ្វើពិពិធកម្មឥន្ធនៈចម្រុះ សម្ព័ន្ធភាពអន្តរជាតិដែលកំពុងរីកចម្រើនដែលសង្កត់ធ្ងន់លើប្រវត្តិរូបដ៏លេចធ្លោរបស់កម្ពុជានៅក្នុងចំណោមវិនិយោគិនសកល។ (អានបន្ថែម)