នៅក្នុងជំហានដ៏សំខាន់មួយឆ្ពោះទៅរកការធ្វើទំនើបកម្ម និងលើកកម្ពស់សោភ័ណភាពទីក្រុងប្រកបដោយចីរភាព ទីស្ដីការក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន បានរៀបចំកិច្ចប្រជុំកម្រិតខ្ពស់មួយ ដើម្បីពិនិត្យមើលវឌ្ឍនភាពការងារនៃគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធទីក្រុង។ កិច្ចប្រជុំដែលបានប្រព្រឹត្តទៅកាលពីថ្ងៃសុក្រ ទី៩ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៦ នេះ ត្រូវបានដឹកនាំដោយឯកឧត្ដម ហេង ណន រដ្ឋលេខាធិការ និងជានាយកគម្រោង រួមជាមួយគណៈប្រតិភូនៃធនាគារវិនិយោគហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធអាស៊ី ដែលហៅកាត់ថា AIIB ក្នុងបេសកកម្មត្រួតពិនិត្យ និងវាយតម្លៃលើលទ្ធផលការងារដែលសម្រេចបាន ផែនការសកម្មភាព ការគ្រប់គ្រងហិរញ្ញវត្ថុ និងកិច្ចលទ្ធកម្មរបស់គម្រោង ព្រមទាំងស្វែងរកដំណោះស្រាយរួមគ្នាលើបញ្ហាប្រឈមនានា ដើម្បីធានាឱ្យការអនុវត្តគម្រោងឈានទៅសម្រេចបានតាមផែនការដែលបានកំណត់។
កិច្ចប្រជុំដ៏មានសារៈសំខាន់នេះ មានការអញ្ជើញចូលរួមពីថ្នាក់ដឹកនាំ និងសមាជិកនៃអង្គភាពគ្រប់គ្រងគម្រោង តំណាងអគ្គនាយកដ្ឋានដោះស្រាយផលប៉ះពាល់ដោយសារគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍នៃក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ ព្រមទាំងតំណាងសម្ព័ន្ធក្រុមហ៊ុនទីប្រឹក្សាបច្ចេកទេស ដែលរួមមានក្រុមហ៊ុន KUNHWA Engineering & Consulting និងក្រុមហ៊ុន YOOSHIN Engineering Corporation មកពីប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូង ដោយសហការជាមួយដៃគូក្នុងស្រុកគឺក្រុមហ៊ុន ES International Consultants។ ការជួបជុំរវាងស្ថាប័នរដ្ឋ និងអ្នកជំនាញបច្ចេកទេសនេះ បង្ហាញពីការយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់លើការរៀបចំរចនាសម្ព័ន្ធទីក្រុងឱ្យស្របតាមស្តង់ដារបច្ចេកទេស និងកាត់បន្ថយផលប៉ះពាល់ឱ្យបានជាអតិបរមា។
យោងតាមទិន្នន័យផ្លូវការពីធនាគារ AIIB គម្រោងនេះផ្តោតសំខាន់លើការអភិវឌ្ឍសេវាទីក្រុងជាមូលដ្ឋាន និងការកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដែលធន់នឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ នៅក្នុងទីក្រុង និងទីប្រជុំជននៃខេត្តចំនួនបួន រួមមានខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ខេត្តកំពង់ចាម ខេត្តតាកែវ និងខេត្តព្រៃវែង។ វិសាលភាពការងារស្នូលនៅក្នុងដំណាក់កាលនេះ រួមមានការសិក្សាសមិទ្ធលទ្ធភាព និងការរៀបចំប្លង់លម្អិតសម្រាប់ការសាងសង់ ឬស្តារឡើងវិញនូវប្រព័ន្ធប្រព្រឹត្តិកម្មទឹកកខ្វក់ បណ្តាញលូ ប្រព័ន្ធរំដោះទឹក និងការពារទឹកជំនន់ ព្រមទាំងការអភិវឌ្ឍទីលានចាក់សំរាមតាមលក្ខណៈបច្ចេកទេសអនាម័យ។
សម្រាប់ការរៀបចំដំណាក់កាលដំបូងនេះ គម្រោងទទួលបានកញ្ចប់ថវិកាជំនួយឥតសំណងពីមូលនិធិពិសេសរបស់ធនាគារ AIIB ក្នុងទំហំទឹកប្រាក់សរុប ៤ លានដុល្លារអាមេរិក។ នៅក្នុងនោះដែរ កិច្ចសន្យាផ្តល់សេវាកម្មប្រឹក្សាសម្រាប់ការសិក្សា និងឌីហ្សាញប្លង់លម្អិត ដែលដេញថ្លៃបានដោយសម្ព័ន្ធក្រុមហ៊ុន KUNHWA, YOOSHIN និង ES International មានតម្លៃទឹកប្រាក់សរុប ៣,៣៦៥,១៩០ ដុល្លារអាមេរិក។ តាមរយៈកិច្ចប្រជុំត្រួតពិនិត្យនេះ ភាគីក្រសួងសាធារណការ និងធនាគារ AIIB បានបង្ហាញការប្តេជ្ញាចិត្តខ្ពស់ក្នុងការជំរុញឱ្យការងារបច្ចេកទេស និងការដោះស្រាយផលប៉ះពាល់នានាប្រព្រឹត្តទៅដោយរលូន ដើម្បីសម្រេចការកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធទីក្រុងប្រកបដោយចិរភាព និងសមធម៌ជូនប្រជាពលរដ្ឋនៅក្នុងខេត្តទាំងបួន។ (អានបន្ថែម)